EFT - technika poklepávání

15.02.2018


EFT je akupunktura bez jehel - emoční akupresura, poklepávání bodů na meridiánové dráze - pomoc při fobiích, bolestech, stresu atd. Odstraňuje jak emoční, tak fyzické problémy, řeší fobie, traumata, závislosti.


POKLEPÁVÁNÍ (EFT)
Meridiány jsou energetické kanály, kterými proudí Chi do jednotlivých orgánů. Každý meridián je spojen s určitým orgánem - se žaludkem, žlučníkem, ledvinami. Každý meridián má to, čemu se říká zakončení, což je určité místo na povrchu těla. Zde je přístup k příslušnému energetickému kanálu. 


Problém vzniká ve chvíli, kdy na meridiánové dráze vznikne blok a energie již nemůže dál volně proudit.

Bod se dá aktivovat jehlou nebo dotekem - poklepem - účinek je stejný, a to odblokování a vyvážení energie procházející daným meridiánem.
Vzpomínky jsou velmi často spojené se silným emočním nábojem společně se vším, co s nimi souvisí, jako např. prostředí, vůně, zvuk, jméno, barvy. Proto tělo reaguje stejně poplašně, když se dostane do podobné situace.
Jakmile se objeví podobná situace, začne tělo bít na poplach a spustí často nečekanou, nepochopitelnou až hysterickou reakci.


Strach z vody, z výšek,z uzavřených prostor, z pavouků, různé jiné fobie. 

Pokud je naše tělo ovládnuto emocemi, vypíná se racionální myšlení. Vnitřní stresové reakce jsou vyvolány vzpomínkami. Stoupá hladina adrenalinu, srdce se rozbuší, stáhne se krk, žaludek, tělo se připravuje na reakce typu útok, nebo útěk.

KDO ZA TO MŮŽE?
Amygdala - "kouřový detektor těla" - nejstarší a nejprimitivnější část mozku. Amygdala hraje hlavní roli při ukládání vzpomínek se silným emočním nábojem. Jejím hlavním úkolem je ukládat zážitky, které doprovázely silné emoce.

Emoce mají vždy konkrétní fyzický projev v těle, např. třes, zrychlené dýchání, bušení srdce,
stažený žaludek, pocení, chlad, nebo horko, mdloby atd.
Amygdala spojuje všechny své záznamy s konkrétní emoční reakcí, která proběhla v době, kdy se stejná situace odehrála. Spouští alarm těla pokaždé, když se objeví podobná situace. Má k dispozici svou vlastní databázi vzpomínek. Spojí konkrétní emoce (fyzické projevy těla) s konkrétním spouštěčem - vjemem.
Vnitřní stresové rekce jsou vyvolány vzpomínkami, stoupá hladina adrenalinu, srdce se rozbuší, stáhne se krk, žaludek, tělo se připravuje na reakce typu útok - útěk.


...dobrá zpráva...

I radostné zážitky jsou zážitky se silným emočním nábojem a ukládají se. I cízí jsou vlastní - amygdala ukládá do vlastní databáze i emoční projevy jiných lidí (soucítění, přebírání vzorů chování, filmy)